• Funnel Kafası
 • Posts
 • Pazarı ve Müşteriyi Anlamanın Farklı Bir Yolu: Verilmiş Sözlere Bakmak

Pazarı ve Müşteriyi Anlamanın Farklı Bir Yolu: Verilmiş Sözlere Bakmak

Verilen sözleri değerlendirmek, pazardaki diğer rakiplerin ortaya koyduğu iddiaları bilmek ve müşterilerin daha önce duyduklarını incelemek çok önemli.

Bugün size pazarınızı ve müşterinizi anlamak için kullanabileceğiniz bir yöntemden bahsedeceğim. Bu yöntem en yalın haliyle pazarda müşterilerinize daha önce verilmiş ”söz”leri incelemek.

Bu bültenin sonunda Dijital Pazarlama Danışmanları için bir söz verdik. İlgilenenler onu inceleyip, ücretli masterclass’ımıza katılabilir.

Evet verilen sözleri incelemek, pazardaki diğer rakiplerin ortaya koyduğu iddiaları bilmek ve müşterilerin daha önce duyduklarını incelemek çok önemli.

Çünkü daha önce de bahsettiğimiz üzere bu kadar yoğun bir ortamda bizim farklılaşmaya ihtiyacımız var. Hem de radikal bir farklılaşma. Belki farklı bir perspektif, farklı bir açı ya da farklı bir hikaye…

Daha önce pazara çıkanlar müşterilere ne sundu? Eğer bunları bilirsek ne yapmamız ve ne yapmamamız gerektiğine dair bir görüş elde edebiliriz.

Bu sebeple pazardaki müşterilerin dikkatini çekmek ve onlarla etkileşime geçmek adına ”verilmiş sözler”e bakmak çok önemli.

Bir pazar eğer boşsa ve yeniyse ”yalın bir sözle” dikkat çekmek mümkündür.

Mesela: ”Bu hap ile kilo vermeye başla!” Burada müşterinin daha önce duymadığı bir sözü verdiğimizi farzedelim. Ona bir dönüşüm, değişim ve sonuç vadediyoruz. Kimse yokken bu söz en yalın haliyle dikkat çekmeye yetecektir.

Zamanla pazar olgunlaşacak ve herkes aynı sözü vermeye başlayacaktır. Durum böyle olunca bu mesaj anlamını yitirmeye ve dikkat çekmemeye başlayacaktır.

Burada ikinci aşama devreye girer: ”genişletilmiş söz”

Basitçe yalın sözü alıp bunu bir adım ileriye götürmek olarak düşünebiliriz. Mesela: ”… hapı ile 10 günde kilo ver, 5 kilo zayıfla…” gibi.

Pazar yoğunlaşıp tüm rakipler bunu kullanmaya başladıkça bu da anlamsız bir hale gelecek ve dikkat çekme noktasında yetersiz kalacaktır.

Hatta bu örnekten yola çıkarak olay etik dışı bir hal alacak ve bazı firmalara yalanlar söyletecektir. (Bir hap ile kilo kaybetmemenin mümkün olmadığını hepimiz bilmeliyiz.)

İşte bu noktada akıllı pazarlamacılar olayı daha farklı bir boyuta taşırlar. Burada üçüncü aşamaya geçilir: ”söz + benzersiz mekanizma”.

Basitçe verdiğimiz en yalın söze, bu işi yapmak için müşteriye sunduğumuz benzersiz mekanizmayı ekleriz.

”LikitFatBurner ile 2 haftada 10 kilo verin” gibi…

Bu örnekte ”LikitFatBurner” benzersiz mekanizmayı ifade ediyor. İnsanlar bunu merak ediyor ve siz de bununla farklılaşıyorsunuz.

Sonra süreç yine yukarıdakiler gibi oluyor ve bu mekanizma’da müşteriler için bir farklılık ifade etmemeye başlıyor. İşte bu noktada yine olay bu sözün de genişletilmesiyle devam ediyor.

Mesela ”Kolajen katkılı LikitFatBurner ile 2 haftada 10 kilo verin.” gibi…

Tahmin edeceğiniz üzere bunun da doygunluğa ulaşması çok kolay gerçekleşiyor ve son aşamaya geçiyoruz.

Bu aşama; ”müşterinin merkez” olduğu safha.

Yani sözden değil müşterinin kendisinden, problemlerinden ve deneyimlerinden yola çıkararak anlatmayı ifade ediyor.

Mesela: ”Diyetlerden, takviyelerden ve kilo kaybetme çabalarından yoruldunuz mu?” gibi sorularla yola çıkıyoruz.

Tüm bunların ne kadar önemli olduğunu düşünmenizi istiyorum. Çünkü müşteriye sunacağınız başlık bir dönüşümü yani bir sözü ifade ediyor.

Sormamız gereken soru şu: ”Pazar(yani müşteriler) bu ya da buna benzer bir sözü daha önce duydu mu?”

Tüm bu aşamalar kolaydan zora ilerliyor. Her zaman müşteriyi merkeze alarak yola çıkabiliriz. Ancak pazar boşken yalın bir söz bile yeterli olabilir.

Ancak burada benzersiz bir mekanizmanın neden önemli olduğu, verdiğimiz sözleri nasıl ilerletebileceğimizi ve bu noktada pazara nasıl bakmamız gerektiğini anlatmaya çalıştık.

Unutmayın müşteri memnuniyeti ve verdiğimiz sözü gerçekleştiriyor olabilmek önceliğimiz. Pazarlama etik olmayan yollardan kazanç elde etme aracı değil, sahip olduğumuz değerleri müşteriye sunmak için kullandığımız bir iletişim biçimi olmalı.

Siz de kendi ürün ve hizmetleriniz için pazarda müşteriler hangi sözleri duydu ya da sizin verdiğiniz söz hangi aşamada bir söz bunları düşünebilirsiniz

Haftaya görüşmek üzere.

— Emre

Not: Bizim de Dijital Pazarlama Danışmanları için bir sözümüz var. Doğru Müşterileri Bulup Kaygı ve Stres Yaşamadan Nasıl Danışmanlık Gelirini Arttırabilirsin?” adında ücretli bir Masterclass düzenliyoruz.

Bu masterclass’da tüm dijital pazarlama danışmanlarının ortak derdi olan ”doğru müşteri”yi anlatacağız.

 1. Senin için ”doğru müşteri” tanımının ne olduğunu

 2. Doğru müşteriyi nasıl bulacağını

 3. Müşteriyle görüşme öncesi, esnası ve sonrasını nasıl tasarlayacağını

 4. Doğru müşteriyle danışmanlık gelirlerini nasıl artıracağını öğreneceksin.

 5. Öğrendiklerini Zoom’da grup odalarına giderek uygulamayla pekiştireceksin.

 6. Bonus: Soru-Cevap seansıyla aklındaki tüm soruları sorabileceksin.

4 Ekim Çarşamba Saat 21:00-24:00
Kontenjan 30 kişiyle sınırlıdır.

🚀 Haftanın Değer Bombaları

 1. Podcast: Danışmanlar için Müşteri Bulma Yöntemlerini tüm hızıyla devam ediyor, 5. bölüm yayında. ( B5 )

 2. Video: Danışmanlıktan Ne Kadar Para Kazanıyorum? Kendimi Kimlerle Kıyaslıyorum? (link)

 3. Tweet(Evet hala tweet): Dijital Pazarlama Danışmanları için çok önemli bir masterclass yapıyoruz. İlgililer (link)

 4. Okumalarımızdan:
  Ürünleştirilmiş hizmeti çokca andık. Bunu nasıl yapabilirsinizi örnekleri anlatmış (link)
  Yazmanın ne kadar kıymetli olduğunu defalarca anlatabiliriz. Yazmayla ilgili çok güzel bir rehber (link)
  David Perell ve Paul Millerd arasında internetin vatandaşı olmakla ilgili harika bir video (link)

 5. Kitap Kulübü: Pazarlam Kitap Kulübü 4. haftayı geride bıraktı. İlk olarak ”ZAK - Başarılı Markaların 1 Numaralı Stratejisi” kitabını bitirdik. Sırada ”Konumlandırma - Jack Trout | Al Ries” kitabı var. Katılmak isterseniz buraya tıklayarak detaylı öğrenebilirsiniz.

Funnel Kafası bültenlerinden ne kadar memnunsunuz?

Değer bombalarını alıyor musunuz :)

Login or Subscribe to participate in polls.

Eğer bülteni, sizi Funnel Kafasına ulaştırmak isteyen bir arkadaşınızdan aldıysanız buraya tıklayıp kayıt olabilirsiniz. (Eğer henüz kayıt olmadıysanız!)

Bu haftalık bizden bu kadar. Funnel Kafası bültenini işine ve hayatına bu perspektiften bakmasını istediğiniz insanlara ulaşması için sosyal medyadan ya da özelden paylaşabilirsiniz.

Bültenlerle ilgili görüş ve düşüncelerinizi bu maile cevap olarak yazabilirsiniz.

Haftaya görüşmek üzere :)

Funnel Kafasından uzak kalmayın!

Emre & Hasan

P.S. Maillere cevaplarınızı her zaman bekliyoruz, hepsini tek tek okuyoruz. (Evet şaşırtıcı ama öyle hepsini okuyoruz.)

P.S.S Kendinizi hazır hissettiğinizde ve bizden değer aldığınızı düşündüğünüzde size 3 şekilde yardımcı olabiliriz.

 1. Funnel Kafası ekibinden stratejik danışmanlık almak isterseniz buraya tıklayıp ön görüşme için randevu oluşturabilirsiniz.

 2. Funnel Kafası ekibi ile 1-1 görüşebilir ya da dijitaldeki yol haritanız ve çözemediğiniz sorunlarla ilgili buraya tıklayarak danışmanlık alabilirsiniz.

 3. Sadece Pazarlama Kitaplarını okuduğumuz, tartıştığımız ve işimize uygulamaya gayret ettiğimiz bir kitap kulübü başlattık. Buraya tıklayarak katılabilirsiniz.

Join the conversation

or to participate.