• Funnel Kafası
 • Posts
 • Pazarlamayı Karmaşıklaştırmak da Nereden Çıktı? [FK Bülten #028]

Pazarlamayı Karmaşıklaştırmak da Nereden Çıktı? [FK Bülten #028]

5 Adımlık Şablon, Eğitim Duyurusu, 80/20 Kuralı, Randevu Funnel'ı

Pazarlamayı Karmaşıklaştırmak da Nereden Çıktı? [FK Bülten #028]

9 Aralık Cuma gününden günaydın efendim. Yılbaşı yaklaşıyor ve yıl bitiyor. Nasıl hissediyorsunuz? Ben biraz tuhaf hissediyorum açıkcası sanki bir şeyler ellerimden kayıp gidiyormuş gibi :)

Öncelikle tekrar edelim; zaman ve enerjinize saygı duyuyoruz. Eğer Funnel Kafası bülteninden değer almıyorsanız son kısıma giderek abonelikten çıkabilirsiniz. Ayrıca bugün bültenin ilk kısmından sonra Funnel Kafası'nın Koçlar, Eğitmenler ve Mentorlar için 8 gün sonra yapacağı önemli bir workshop'u duyuracağız şimdiden bilginiz olsun.

Bu hafta bültende:

 • Pazarlamayı basitleştirmek mümkün mü?

 • Koçlar, Eğitmenler, Mentorlara Özel Eğitim Duyurusu

 • 80/20 Kuralı ve Kaldıraçlar

 • Danışmanlar ve Koçlar için Randevu Funnel'ı

konularına yer vereceğiz. Keyifli okumalar.

Funnel Kafası'nı ilk kurduğumuz zamandan bu yana sayısız kaynak, kitap ve makaleyle içli dışlı olduk. Okuduk demiyorum çünkü baya üzerinde düşündük, kendimizde ve müşterilerimizde uyguladık.

Tüm bu çabalar bize şunu açık bir şekilde ortaya koydu. Pazarlama herkes için çok karmaşık bir hale getiriliyor. Bunun berrak ve duru olmasının yolunun da bu karmaşadan geçtiğini biliyoruz. 

Resimde de görüldüğü üzere basit bir konuda derinleşmeye çalıştığınızda ve üzerinde düşündüğünüzde önce karmaşık bir hal alır. Yeterince zaman ve efor ortaya koyduğunuzda ise berrak bir sadeliğe kavuşur.

Önümüzdeki süreçte kurucular, girişimciler ve özellikle de pazarlamacılar için bunu yalın bir şekilde ifade etmek adına eğitimler sunacağız. Tabi yine Funnel Kafası tarzıyla olacak. Yani sıkı tutunun Funnel Kafası eğitimleri geliyor...

Şimdi bunun bir ilk nüshası olarak pazarlamayı sizin adınıza basitleştirecek bir şablonu sunarak başlayacağım.

Bu şablon bir müşterinin satın alması için izlemesi gereken yolları berrak bir sadelikte anlatıyor. Bunu websitenizde, satış sayfanızda, email ya da Facebook reklamlarında kullanmak mümkün.

Evet çok uzatmadan en yalın formuyla size anlatayım. Yolculuk beş adımdan oluşuyor ve sizler bu adımlarla istediğiniz tüm formda pazarlama materyalleri oluşturabilirsiniz.

 1. Müşterinizin Mevcut Durumu: Herhangi bir anlatımın başında öncelikle hitap ettiğiniz kitlenin mevcut durumunu, sıkıntılarını, aşamadıklarını ve acılarını anlatarak onu bir yolculuğa çıkarmanız gerekir. Bunu ne kadar iyi tarif ederseniz onu hikayeye o kadar ortak edersiniz.

 2. Denedikleri ve Arayışları: Müşterinizin mevcut problemi çözmek için neler denediği ve arayışlarının neler olduğunu anlattığınız safhadır. Yine bunun için piyasadaki mevcut çözümleri ve müşterinizin neler yaptığını iyi bilmeniz önemlidir.

 3. Senin Meseleye Yaklaşımın: Hala ürün/hizmetimizle ilgili bir şey anlatmadık. Şimdi sırada meseleye yaklaşımımız var. Ortaya düzgün bir bakış açısı ve yaklaşım koyarak müşterinin seninle aradaki bağı artırmasını sağlıyorsun.

 4. Teklifin: Sıra yaşadığı sıkıntılar ve denediği farklı çözümler sonucunda senin yaklaşımına sahip kendi ürününü ona sunmakta. Eğer ilk basamakları doğru ifade ettiyseniz burada teklifinize karşılık verecektir.

 5. Müşterinin Yeni Yaşamı: En sonunda da ürün/hizmetini deneyen müşterinin sahip olacağı yeni hayatı göstereceksin. Bu sayede ulaşmak istediği yerin hayalini de kurabilecek.

İşte size basit ama üzerinde mesai harcanması gereken beş adımda bir çok farklı pazarlama materyali çıkaracağınız bir şablon :) Yine bu da Billy Broas abimizin odaklı çalışmalarından biri.

Şimdi sizden isteğimiz bu şablonu bir sekmede açarak kendinize ait bir pazarlama materyalinizi yazmaya çalışmak. Geribildirimlerinizi bekliyoruz.

— Emre

🎓 Workshop (Koçlar, Eğitmenler, Mentorlar için):

Funnel Kafasında çalışmayı en çok sevdiğimiz kitle koçlar, eğitmenler ve mentorlar. Sebebi ise bu alanı çok sevmemiz ve yaptığımız işin bu sektörlere bir çok ortak noktasının olması. En baştan beri de bu alanda bir çok farklı isime danışmanlık verdik.

Yetkinliklerini kitlelerle buluşturması gereken bu sektörlerinde, en büyük problemleri sürekli yeni müşteri bulma isteği, hakettikleri fiyatlandırmayı yapamamaları ve sistemli bir akış oluşturarak arzu ettikleri hayatı inşa edememeleri. Eğer siz de bu kitleden biriyseniz bu problemleri yaşıyorsunuzdur.

Bunları çözmek adına belki yeni eğitimler ve kurslar aldınız. Instagram'da reklamlar çıktığınız ya da herkes öyle yapıyor diye reels'lar çektiniz. Seminerler düzenlediniz belki ama oradan da istediğiniz müşteriyi çekemediniz. Belki mevcut müşterileriniz tam çalışmak istediğiniz kitle ama onlardan da hakettiğiniz ücreti alamıyorsunuz. Tüm bunların nasıl hissettirdiğinin farkındayız.

Burada yapılması gereken en önemli 3 adım var:

 • Yüksek kalitede müşterileri size ulaştıracak bir sistem, bir funnel kurmalısınız.

 • Müşteri kaybetme korkusu yaşamadan ücretlerinizi artırmak adına bir akış oluşturmalısınız.

 • Arzu ettiğiniz yaşamı inşa edebilmek adına en çok çalışmak istediğiniz kitleyi bulmalısınız.

İşte bu sebeple daha önce 1 kez yaptığımız ve çok güzel geridönüşler aldığımız ”Kârlı ve Sürdürülebilir İş Modeli” Workshop'unu tekrar yapıyoruz. Bu sefer sadece Koçlar, Eğitmenler ve Mentorlar odaklı.Bu workshop ile nitelikli müşteri kazanmayı, sürdürülebilir ekonomi oluşturmayı ve bunu kârlı bir sisteme dönüştürmeyi öğreneceksiniz!

Amacımız nitelikli müşterilerle, hakettiğiniz ücretlerle çalışarak ailenize ve kendinize daha fazla vakit ayıracağınız sistemi kurmanızı sağlamak.

Workshop'ta:

 • Taktik Trafik Üçgeni: Herhangi bir Ürün Satabilmek için İhtiyacınız Olan 3 Şey

 • Müşteri Yolu Basamakları: 8 Basamakta Müşterinizin İzlediği Yol ve AdımlarI

 • Değer Merdiveni ve Funnel Konsepti: Karlı ve Sürdürülebilir Yapının Temel Taşı

 • ​Uygulama: Kendi İş Modelinize Ait Değer Merdiveni ve Funnel Yapısının İnşası

 • ​Grup Koçluğu: 1 saat Grup Koçluğu (Premium Edition)

 • Ömür Boyu Erişim: Workshop Kayıtlarına 7/24 Ulaşın (Premium Edition)

 • Ücretsiz Katılım: Sonraki TED Workshop'lara Ücretsiz Katılım (Premium Edition)

 • 1-1 Geribildirim: İş Modelinize Geribildirim (Premium Edition)

olacak şekilde odaklı ve dolu bir programımız var.Bülten abonelerine özel sadece ilk kayıt olan 5 kişi için Funnel Kafası ekibiyle 1-1 görüşme hediye edeceğiz. Şanslı kişileri göreceğiz :)35 Kişilik kontenjan dolmadan yeriniz şimdi ayırtın 👇

Not: Yukarıda gördüğünüz workshop duyurusu ilk bölümde anlattığım 5 adımlı şablona dair bir örnek :) Sadece anlatmakla olmaz değil mi aynı zamanda uygulamak da gerek.

🎙 Haftanın Podcast Bölümü

Bu bölümde 80/20 Mental Modeli diğer bir adıyla Pareto prensibi ile nasıl hayatın içerisindeki kaldıraçları bulur ve bu kaldıraçlar ile %20lik efor harcayıp %80 kazanç elde edebiliriz? Sorusuna geniş bir perspektiften cevap verdik.

Buyrun 👇

https://open.spotify.com/episode/4rnfclwwqZyuiQZSQLdbpP?si=v60gxZaMTmmll5EYbrqYIQ

📹 Haftanın Video İçeriği

Canlı yayında danışmanlar ve koçlar için kurduğumuz funnel'ı izleyerek nasıl bir çalışma sistemi kuracağımıza dair bir fikir edinebilirsiniz.

Eğer bülteni, sizi Funnel Kafasına ulaştırmak isteyen bir arkadaşınızdan aldıysanız buraya  tıklayıp kayıt olabilirsiniz. (Eğer henüz kayıt olmadıysanız!)

Bu haftalık bizden bu kadar. Funnel Kafası bültenini işine ve hayatına bu perspektiften bakmasını istediğiniz insanlara ulaşması için sosyal medyadan ya da özelden paylaşabilirsiniz.

Bültenlerle ilgili görüş ve düşüncelerinizi bu maile cevap olarak yazabilirsiniz.

Haftaya görüşmek üzere :)

Funnel Kafasından uzak kalmayın!

Emre & Hasan 

P.S. Koçlar, Danışmanlar ve Mentorlar için eğitime katılmak için tıklayınız.

  Join the conversation

  or to participate.