Steve Jobs Sunum Yapmayı Neden Yasakladı?

Pazarlama Akışı, Danışmanlık, Trendler, Uç Fikirler

13 Mayıs Cumartesi gününden merhaba. Umarım iyisinizdir. Açıkcası gündem insanın zihnine bir sis bulutu gibi çöküyor ve insanı meşgul ediyor. Görevimizi yapalım ve işimize bakalım 🙂 

Öncelikle tekrar edelim; zaman ve enerjinize saygı duyuyoruz. Eğer Funnel Kafası bülteninden değer almıyorsanız son kısıma giderek abonelikten çıkabilirsiniz.

Bu hafta bültende:

  • Steve Jobs Sunum Yapmayı Neden Yasakladı?

  • Hasan’ın Ağlayarak Beni Aradığı Danışmanlık Projemiz

  • Trend Uğruna Oluşturulan Instagram Stratejileri

  • Sosyal Medyada Uç Fikirler Paylaşmak

konularına yer vereceğiz. Keyifli okumalar.

Bir gün Bursa’ya doğru gidiyorum. Otobandayım. Founder Podcast diye çok muhteşem bir podcast serisini keşfettim. Steve Jobs’ı uzun uzun anlattığı bir bölümü dinliyordum. Hayatında sıra dışı bir çok sahne olsa da biri nedense beni baya derinden etkiledi.

Steve Jobs, Apple yönetimini devraldığında şirketin odağını belirleme konusunda bir çok uygulamayı hayata geçiriyor. Mesela bunlardan bir tanesi o zaman sayısız projeyle uğraşan mühendislere en önemli 10 projeyi yazmalarını söylüyor ve sonra onlardan bunu 3’e ve daha sonra da 1’e düşürmelerini istiyor. Tabi mühendisler ufak çaplı bir kalp krizi geçiriyor.

Ancak beni etkileyen kısım bu değildi. Mühendisler projelerini Jobs’a sunmak için geldiklerinde sunum kullanmayı yasaklıyor. Kurumsal hayata bir darbe 🙂 ”Powerpoint kullanmadan kendini anlatmaya çalışan kurumsallar sinir krizi geçirdi.” Zaytung haberi gibi.

Neyse. Mühendisler geliyor ve kendi savundukları projeleri sözlü olarak anlatmaya başlıyorlar. O da malum bir çoğunu eliyor. Sunumu yasaklamasının sebebi sorulduğunda şöyle diyor; ”Sunum karşı tarafı manipüle etmenin en etkili yollarından biridir. Onu düşünmenizi istediğiniz yola sevk edersiniz.”

Peki kendi iPod ve iPhone’nu dünyaya açıklarken ne yapıyor? Sunum, evet doğru bildiniz.

Pazarlama insanların düşünce dünyasında ufak çaplı bir inşaat yapmaya benziyor. Eğer zihinlerde zemin düzgün değilse ya da üzerinde sağlam olmayan bir yapı varsa önce zemini düzlemelisiniz ya da kaçak yapıyı yıkmalısınız. Sonra temeli atar, katları çıkar ve en sonunda da tertemiz ve yepyeni binayı insanların beğenisine sunarsınız.

Burası çok önemli. Bir kez daha okumanızı rica ediyorum.

Peki bunu yapmanın makul bir yolu var mı? Tabiki. Her şey için üretilmiş bir şablon (framework) muhakkak var, emin olun. Bu paterni size sunulan fikirlerin çoğunda rahatlıkla görebilirsiniz.

Yapmanız gereken sırasıyla:

  • Mevcut durumu net bir şekilde ortaya koy.

  • Geçmiş deneme ve arayışlarını anlatarak insanlarla empati yap.

  • Konuya dair kendi bakış ve yaklaşımını sun.

  • Teklifini ilet.

  • Bu teklifle elde edecekleri yeni yaşamlarını onlara anlat, hayal ettir.

Bu yaklaşımı dilediğiniz her yerde kullanmak mümkün. Bir kenara kaydedin ve işe yarayacağını düşündüğünüz kişilerle paylaşmayı ihmal etmeyin.

Haftaya görüşmek üzere.

— Emre

🎙️ Haftanın Podcast Bölümü

Danışmanlık yolundan geçen ya da geçmiş olanlara selam olsun. Bu yol zorlu, bu yol çileli. Biz de kendi tecrübelerimizi paylaşmaya başladık.

📹️ Haftanın Video İçeriği

Trend uğruna sizlere anlatılan Instagram stratejilerini duymaktan sıkılmadınız mı? Instagram'da başarılı olmanın 5 yolu gibi videolar izleyip ürün/hizmet sattığın oldu mu? Instagram algoritması ne kadar değişirse değişsin her koşulda Instagram üzerinden para kazanabileceğiniz stratejiyi bu bölümde Hasan sizlere anlattı.

İzleyelim. Abone olup yorum yapalım 😃 

✍️ Haftanın Tweet Serisi:

Yeni bir deneye başlayacağım. Sosyal medyanın nasıl çalıştığına dair bir içgörüyü paylaştım sizinle.

Funnel Kafası bültenlerinden ne kadar memnunsunuz?

Değer bombalarını alıyor musunuz :)

Login or Subscribe to participate in polls.

Eğer bülteni, sizi Funnel Kafasına ulaştırmak isteyen bir arkadaşınızdan aldıysanız buraya tıklayıp kayıt olabilirsiniz. (Eğer henüz kayıt olmadıysanız!)

Bu haftalık bizden bu kadar. Funnel Kafası bültenini işine ve hayatına bu perspektiften bakmasını istediğiniz insanlara ulaşması için sosyal medyadan ya da özelden paylaşabilirsiniz.

Bültenlerle ilgili görüş ve düşüncelerinizi bu maile cevap olarak yazabilirsiniz.

Haftaya görüşmek üzere :)

Funnel Kafasından uzak kalmayın!

Emre & Hasan

P.S. Maillere cevaplarınızı her zaman bekliyoruz, hepsini tek tek okuyoruz. (Evet şaşırtıcı ama öyle hepsini okuyoruz :)

Join the conversation

or to participate.