• Funnel Kafası
  • Posts
  • ❌ Dikkatlerini Çekmemen Gereken Müşteri Tipi [FK Bülten #024]

❌ Dikkatlerini Çekmemen Gereken Müşteri Tipi [FK Bülten #024]

Uzak Durman Gereken Müşteri, Etkileşim Safhası, Bir Batırma Hikayesi, Seth Godin

❌ Dikkatlerini Çekmemen Gereken Müşteri Tipi [FK Bülten #024]

11 Ekim Cuma gününden herkese günaydın. Dün 10 Kasım Atatürk'ü andığımız özel bir gündü. Onun görüşlerini, devrimlerini sağlam bir kafayla incelemek okuyan ve düşünen bizlerin en önemli görevi olmalı. Atatürk'ü kendi başınıza tanımaya ve asıl kaynaklardan öğrenmeye istekli olun lütfen. Başkalarının bize ve nesillerimize Atatürk ile ilgili bilgileri tahrip ederek ulaştırmasına izin vermeyelim.

Öncelikle tekrar edelim; zaman ve enerjinize saygı duyuyoruz. Eğer Funnel Kafası bülteninden değer almıyorsanız son kısıma giderek abonelikten çıkabilirsiniz. Bunu size ve kendimize bir kolaylaştırıcı olarak görüyoruz.

Bu hafta bültende:

  • İstanbul Seramik Fuarından müşterilerle ilgili çıkardığım önemli ders

  • Müşterinin Kendini Size ya da Düşüncenize Yakın Hissetmesi

  • Hasan'ın Danışmanlık Verdiği Firmayı Batırma Hikayesi

  • Seth Godin'in Herkes Pazarlamacı'dır ifadesinin anlattıkları

konularına yer vereceğiz. Keyifli okumalar.

Dün eşimle beraber oğlumu kayınvalideme bırakarak İstanbul'a doğru yola çıktık. İstanbul Fuar Merkezi'ndeki seramik fuarını ziyaret etmek amacıyla bol köprülü ve otoban paralı bir yolculuk ettik :)

En nihayetinde fuar alanına ulaştık ve gezmeye başladık. Hasan yolda her zaman olduğu gibi ”Abi fuar alana funnel kafası gözüyle bak bülten için çıkarımlar yaparsın” dedi :)

Tabi biz de her zaman olduğu gibi kendi perspektifimizden alanı inceledik. Bülteni size biraz geç ulaştırmamın sebebi de dün geç dönmem ve neredeyse tüm gün araba kullanmam oldu.

Şimdi uzun bir giriş kısmından sonra asıl konuya gelelim.

Fuar alanında standlar arasında gezerken beni en çok düşündüren konu şu oldu. Bu kadar insan ziyaret ediyor, sorular soruyor, teklif istiyor. Stand sahipleri nasıl hepsine enerji ve zaman ayırıyorlar. 

Bu bakış açısıyla satış temsilcilerini olabildiğince gözlemlemeye çalıştım. Kimi doğrudan bir kaç soruyla muhabbete girerek niyetlerini anlamaya çalışıyor kimi de belki giyiminden belki tarzından bazı kişilere doğrudan ürünü ve markayı anlatmaya başlıyordu.

Peki nasıl doğru müşterilere ulaşabilirlerdi?

İşte benim de aklıma Josh Kaufman'ın Kendi Kendine MBA kitabından Nitelendirme başlığında anlattığı ve bizim de sıkça dile getirdiğimiz şu konu geldi. ”Gereğinden fazla zaman, enerji, ilgi veya risk gerektiren müşteriler, ilk olarak dikkatleri çekilmesi gereken müşteriler değildir.” 

Nedir nitelendirme?

Nitelendirme muhtemel bir müşterinin sizden satın almadan önce iyi bir müşteri olup olmadığını belirlemektir.

Fuar alanındakiler bunu nasıl yapabilirdi? Fuara hazırlık olarak üzerinde düşünülmüş ve tecrübelere dayanan soru setleri hazırlayabilirler ve bu sorularla müşterileri elemek ve kıymetlendirmek daha kolay olurdu. Böyle bir şey yapmış olabilirler mi? Emin değilim. Bir çok firmayla çalıştık ancak satış temsilcilerini doğru şekilde eğiten az şirketle karşılaştık.

Bu soruları kendi işiniz için düşünün ve muhakkak oluşturun. Bizim Funnel Kafası'nda böyle görüşme öncesi 4, görüşmesi sonrası ise 10 olmak üzere 2 parçalı bir soru setimiz var.

Müşterilerinizi böyle bir süzgeçten geçirmeniz sizinle iş yapmadan önce kötü müşterilerinizi ayırmanıza yardımcı olur. İdeal müşterilerinizi ne kadar açık tarif ederseniz, bu tanıma uymayan kişileri de o kadar rahat eler ve en iyi müşterilerinize iyi bir hizmet verme konusuna o kadar iyi odaklanırsınız.

Bu küçük ama etkili uygulama üzerinde çalışmanızı ve kendi soru setlerinizi hazırlamanızı tavsiye ederim.

— Emre

🎙 Haftanın Podcast Bölümü

Funnel'ın ikinci aşaması olarak nitelendirebileceğimiz etkileşimini anlattık. Funnel içerisinde müşterinin hareketi aslında bir akış halini temsil eder. Ve etkileşim safhası da müşterinin kendini size ya da sizin düşünce dünyanıza yakın hissettiği safhadır.

Buyrun 👇

📹 Haftanın Video İçeriği

Hasan danışmanlık verdiği firmayı nasıl batırdı :)

Şimdi gelin detaylarını beraber öğrenelim. 👇

✍️ Haftanın Tweet Serisi:

Hasan'ın bu hayatta hepimiz birer satıcıyız ifadesine benzer olarak Seth Godin'in yaklaşımını anlattığım bilgiseli sizinle paylaşıyorum.

Buyrun👇

Eğer bülteni, sizi Funnel Kafasına ulaştırmak isteyen bir arkadaşınızdan aldıysanız buraya  tıklayıp kayıt olabilirsiniz. (Eğer henüz kayıt olmadıysanız!)

Bu haftalık bizden bu kadar. Funnel Kafası bültenini işine ve hayatına bu perspektiften bakmasını istediğiniz insanlara ulaşması için sosyal medyadan ya da özelden paylaşabilirsiniz.

Bültenlerle ilgili görüş ve düşüncelerinizi bu maile cevap olarak yazabilirsiniz.

Haftaya görüşmek üzere :)

Funnel Kafasından uzak kalmayın!

Emre & Hasan 

P.S. Kendinizi hazır hissettiğinizde ve bizden değer aldığınızı düşündüğünüzde size 3 şekilde yardımcı olabiliriz.

  1. Facebook/Instagram, Google/Youtube Reklamları ve Funnel Analizinin Funnel Kafası tarafından yapılması için buraya tıklayarak analiz hizmeti alabilirsiniz.

  2. Funnel Kafası ekibi ile 1-1 görüşebilir ya da dijitaldeki yol haritanız ve çözemediğiniz sorunlarla ilgili buraya tıklayarak danışmanlık alabilirsiniz.

  3. Funnel Kafası ekibinden stratejik danışmanlık almak isterseniz buraya tıklayıp ön görüşme için randevu oluşturabilirsiniz.

Join the conversation

or to participate.