• Funnel Kafası
  • Posts
  • Kim Milyoner Olmak İster'in Hikayesindeki Korku ve Kazanç [FK Bülten #025]

Kim Milyoner Olmak İster'in Hikayesindeki Korku ve Kazanç [FK Bülten #025]

Arzu > İzin, Funnel'ın Yapı Taşı, Değer Merdiveni, Nişleşmek

Kim Milyoner Olmak İster'in Hikayesindeki Korku ve Kazanç [FK Bülten #025]

18 Kasım Cuma gününden kocaman bir günaydın. Siz bu bülteni okurken ben muhtemelen İzmir yolunda olacağım :)

Öncelikle tekrar edelim; zaman ve enerjinize saygı duyuyoruz. Eğer Funnel Kafası bülteninden değer almıyorsanız son kısıma giderek abonelikten çıkabilirsiniz.

Bu hafta bültende:

  • Kim Milyoner Olmak İster yarışmasının hikayesini

  • Funnel'ın Yapı taşı Değer Merdiveni Konseptini

  • Funnel'ı Anlama Serisini ve

  • Hemen yanıbaşınızdaki görülmeyen fırsatları

okuyacaksınız. Keyifli okumalar.

Paul Smith aslında hepimizin bildiği önemli bir konseptin yapımcısı ve bir televizyon programcısı.

İki yıl boyunca bir yarışma fikrini kanal kanal gezerek satmaya çalışıyor. Bu fikir ekranda beliren dört şık arasından doğru yanıtı bulmaya çalıştığınız bir bilgi yarışması.

Smith fikrini BBC'ye, Channel 4 ve 5'e gönderdi ama kimse ilgilenmedi.

Daha sonra ITV'den Claudia fikri beğendi ve patronu David'e sundu. Ancak patronu ödül miktarının yüksekliğinden endişe etti. Bu sebeple Smith fikri kendi anlatmak istedi. David ile buluştuğunda ondan cüzdanını çıkarmasını istedi. Cüzdanında 250 pound vardı.

Sonra Smith içinde 250 pound olan bir zarf çıkararak masaya koydu ve şöyle dedi: ”Eğer bir soruyu bilirsen toplam 500 pound senin olacak, bilemezsen 250 poundu kaybedeceksin.”

Sorusunu sordu ve 4 cevap seçeneğini gösterdi. David yardımcısına yanıtı bilip bilmediğini sorarken, Smith ”şu anda telefon jokerini kullanıyorsun” dedi. David ve yardımcısı doğru cevapta karar kılamayınca, Smith ”Peki, bir de yarı yarıya joker hakkınız var” dedi. Sonra 2 şıkkı çıkardı. Sonunda David tahminde bulundu. Smith ona 500 pound vererek şöyle dedi: ”Bir sonraki soruyu yanıtlayıp miktarı ikiye katlamadığın sürece hepsi senin.” Ve içinde 500 pound olan zarfı diğerinin yanına koydu.

Sonra bir sonraki soruyu sordu ve 4 şıkkı verdi. David yine soruyu yardımcısı Claudia ile tartışmaya çalıştığında Smith araya girerek ”Bir dakika, telefon jokerini kullandın, bir daha kullanamazsın.” dedi. Başka bir seçeneği olup olmadığını sorduğunda ise odanın kapısını açarak onu ofisteki çalışanlara yöneltip ”seyirci jokerini kullanabilirsin” dedi.

Herkesin başka bir fikri olduğunu gören David soruyu cevaplamak yerine 500 pound'u alıp ”yarışmadan çekileceğini” söyledi. Smith böylece fikrin kabul gördüğünü anladı.

Daniel Kahneman'ın da dediği gibi kaybetme korkusu kazanç beklentisinden daha güçlüdür.

ITV'de fikir o kadar beğenildiki her gün yayınlanmaya başladı. Böylece Kim Milyoner Olmak İster? en çok izlenen programlardan biri oldu. Üzerine sayısız video çekildi, Slum Dog Millionaire'ın ana konusu oldu. 

Bu hikayede başarıyı getiren Smith'in müşteriden fikri anlamasını bekleyemeyip, fikri hissetmesini sağlamaya çalışmasıydı.

Herhangi bir satışta arzu bir çok şeyden önce gelir.

Daha önce de çokca ifade ettiğimiz gibi müşterinin ürünü, acıyı, ihtiyacı hissetmesi ona sunacağınız teklife vereceği tepkiyi doğrudan etkiler.

Unutmayın müşterinin ihtiyacı ya da acıyı hissetmesi önemli.

— Emre

🎙 Haftanın Podcast Bölümü

Bu bölümde iş modelinizi derinden etkileyebilecek olan Değer Merdiveni konseptinden bahsettik. Funnel'ın yapı taşı değer merdiveni konseptini beraberce keşfedelim.

Buyrun👇

📹 Haftanın Video İçeriği

Bu seriyi daha önce paylaştık ama bir daha paylaşalım. Çünkü çokomelli :)

  • Youtube'da funnel'ın ne olduğunu kısa ve öz bir şekilde tanımlayan, nasıl kullanılabileceğini açıkça gösteren, tüm sıkıcı eğitimlere inat keyif alarak öğrenebileceğin kaliteli videolar arıyorsan ya da tek odağın funnel öğrenip sürdürülebilir ve karlı bir iş sahibi olmaksa, Funnel'ı Anlama Serisi tam sana göre!

Şimdi detaylarını beraber öğrenelim. 👇

✍️ Haftanın Tweet Serisi:

Etrafımızdaki insanlara çokca anlattığımız bir konuyu bilgisele dönüştürdüm.

Mevcutta gelirlerinizi artırmak için burnunuzun dibine bakmanız yeterli :)

Eğer bülteni, sizi Funnel Kafasına ulaştırmak isteyen bir arkadaşınızdan aldıysanız buraya  tıklayıp kayıt olabilirsiniz. (Eğer henüz kayıt olmadıysanız!)

Bu haftalık bizden bu kadar. Funnel Kafası bültenini işine ve hayatına bu perspektiften bakmasını istediğiniz insanlara ulaşması için sosyal medyadan ya da özelden paylaşabilirsiniz.

Bültenlerle ilgili görüş ve düşüncelerinizi bu maile cevap olarak yazabilirsiniz.

Haftaya görüşmek üzere :)

Funnel Kafasından uzak kalmayın!

Emre & Hasan 

P.S. Kendinizi hazır hissettiğinizde ve bizden değer aldığınızı düşündüğünüzde size 3 şekilde yardımcı olabiliriz.

  1. Facebook/Instagram, Google/Youtube Reklamları ve Funnel Analizinin Funnel Kafası tarafından yapılması için buraya tıklayarak analiz hizmeti alabilirsiniz.

  2. Funnel Kafası ekibi ile 1-1 görüşebilir ya da dijitaldeki yol haritanız ve çözemediğiniz sorunlarla ilgili buraya tıklayarak danışmanlık alabilirsiniz.

  3. Funnel Kafası ekibinden stratejik danışmanlık almak isterseniz buraya tıklayıp ön görüşme için randevu oluşturabilirsiniz.

Join the conversation

or to participate.