• Funnel Kafası
 • Posts
 • ⛓ Müşterinin Satın Almasını Sağlayacak İçerikler Nasıl Yazılır? [FK Bülten #018]

⛓ Müşterinin Satın Almasını Sağlayacak İçerikler Nasıl Yazılır? [FK Bülten #018]

İnançlar Zinciri, Neden İşimizde Funnel Kullanmalıyız, Funnel'ın Hayat Suyu, Basit Ama Etkili SEO Stratejisi

⛓ Müşterinin Satın Almasını Sağlayacak İçerikler Nasıl Yazılır? [FK Bülten #018]

Merhaba. Bu hafta ilk kez Perşembe günü yazacaktım bülteni, ancak kader ağlarını ördü. (odak dışarda bir yaklaşım 😄) Cuma günü de babamı kontrole götürdüm ve velhasıl Cumartesi sabahı beraberiz. Sağlık ve aile çok kıymetli sanırım hatırlatmaya gerek yok :)

Nasılsınız? Umarım her şey yolundadır.

Her hafta bülteni yazmak ve bilginin karşı tarafta bir karşılık bulduğunu görmek gerçekten kıymetli. Siz de düşüncelerinizi bu maile cevap olarak yazabilirsiniz :)

Bugün bültende bir müşterinin satın almasını sağlamak için gerekli ”inançlar zinciri”nden bahsedeceğiz.

Funnel Kafası'nda sürekli olarak ücretsiz değer üretmenin, müşteriye para el değiştirmeden bir eğitmen, bir koç, bir danışman gibi davranmanın ve onu koruduğunuz mesajını vermenin önemini anlatıyoruz.

Ücretsiz içerik üreteceğiz de nasıl olmalı? Müşteriye alanımızda iyi olduğumuzu, fark yarattığımızı gösterecek ve müşterinin bizden satın almasını sağlayacak içeriği nasıl üreteceğiz?

Pazarlamacı Billy Broas'ın ”İnançlar Zinciri” sistemi işte tam burada devreye giriyor. Geçmişte işini çok iyi yapan metin yazarlarını çalışarak ortaya çıkardığı bu sistem bize ürettiğimiz içeriğin nasıl olması gerektiğine dair çok sistematik bir yaklaşım sunuyor.

Bu sistem bize şunu söylüyor, müşterinin senden bir ürün satın alması için sahip olması gereken inançları tanımla ve içerik stratejini bunun üzerine kurgula.

Eğer bu inançlara sahipseler zaten tereddütsüz senden ürün/hizmet satın alacaklardır. Aksi halde istediğiniz kadar kampanya ve promosyon yapın onun satın almasını tam anlamıyla tetiklemek mümkün olmayacaktır.

Kendinize sormanız gereken soru şu: ”Müşterilerim zaman ve paralarını benim onlara sunduğum fırsata harcamaları için nelere inanmalılar?”

Mesela Funnel Kafasının eğitimlerini ya da hizmetlerini satın almaları için müşterilerimiz nelere inanmalı bir bakalım:

 • Benim işim şirket kaynaklarını en doğru şekilde yönetmek, pazarlama konusunda uzman olmak ya da bu konuyu derinlemesine bilmek değil.

 • Şirketimin gelişmesi için pazarlamaya zaman ve para ayırmazsam içeride ürettiğim değerlerin heba olma ihtimali var.

 • Şirketimin ürettiği değerler müşterilerle buluşmaya ve onları sonuca ulaştırmaya hazır.

 • Eğer pazarlamayı doğru şekilde sistemime entegre edebilirsem başarıya ulaşabilirim.

 • Doğru pazarlama ile daha kısa sürede şirketimi iyi yerlere getirebilirim.

Örneklerden de anlaşılacağı üzere Funnel Kafası hizmeti dünyanın en iyisi olsa da, eğer şirket sahibi bu inançlardan birine sahip değilse bizden hizmet ya da eğitim almak ister mi?

Mesela biz burada en iyi değeri müşteriye sunmamıza rağmen eğer o ”Şirketimin gelişmesi için pazarlamaya zaman ve para ayırmazsam içeride ürettiğim değerler heba olabilir.” diye düşünmüyorsa teklifimizi değerlendirme ihtimali olabilir mi?

Örnekleri çoğaltmak mümkün ancak burada iki önemli husus var:

 1. Eğer müşteriler bu inançlara sahip olmaz ise teklifimiz onlar için olsa da olur olmasa da gibi bir konumda kalır.

 2. Bu inançlar bana aslında üretmem gereken içerikleri de net olarak sunar ve bir içerik stratejisini kendiliğinden oluşturur :)

Sizin de kendi müşterilerinizin sizden ürün/hizmet almaları için sahip olması gereken inançları çıkartmanız demek üreteceğiniz her bir içeriğin vaktinize ve emeğinize değmesi demek.

Aynı zamanda her bir içeriğin de müşteriyi satın alma noktasına bir adım daha yaklaştırması demek.

Bu sayede müşteriyi satışa zorlamamış ve onu empati ile bu serüvene dahil etmiş olursunuz.

Çok önemli bir konuyu da böylece sonlandırmış olalım.

Kendi yaptığınız egzersizlerin sonucunu merakla bekliyoruz :)

Bizimle ya da sosyal medyada paylaşabilirsiniz. #FunnelKafası

— Emre

🎙 Haftanın Podcast Bölümü

Fırından taze çıkan bölümümüze geldi sıra :)

Son zamanlarda Funnel ile ilgili anlatımlarımızı sıklaştırdık. Sayısız farklı şekilde bu konuyu dile getirmek ve anlaşılmasını sağlamak istiyoruz. Bu bölümde de Funnel'ı işinizde neden kullanmalısınıza dair sebepleri sıraladık.

Funnel ve akışlar hayatımızın her yerinde. İşinize olan katkısını anlamak istiyorsanız sizi podcastin yeni bölümüne alalım. 👇

📹 Haftanın Video İçeriği

Farkındalık hedef kitlenize sizi ya da teklifinizi görünür kılan tüm unsurlardır. Paralı trafik ya da organik trafik diğer bir bakışla Facebook, Google, Youtube ve email en sık kullanılan farkındalık oluşturma mecralarıdır.

Şimdi Farkındalığın detaylarını beraber öğrenelim. 👇

✍️ Haftanın Tweet Serisi:

Funnel Kafası ekibi olarak challenge sonrası içerik üretimine devam ediyoruz. Biz bu işi sevdik :)

Tüm ekibin kendi uzmanlıkları ve farklı konulardaki paylaşımlarını takip etmenizi öneririz.

Umut abinin basit ama etkili stratejisine twitten ulaşabilirsiniz. 👇

Eğer bülteni, sizi Funnel Kafasına ulaştırmak isteyen bir arkadaşınızdan aldıysanız buraya tıklayıp kayıt olabilirsiniz. (Eğer henüz kayıt olmadıysanız!)

Bu haftalık bizden bu kadar. Funnel Kafası bültenini işine ve hayatına bu perspektiften bakmasını istediğiniz insanlara ulaşması için sosyal medyadan ya da özelden paylaşabilirsiniz.

Bültenlerle ilgili görüş ve düşüncelerinizi bu maile cevap olarak yazabilirsiniz.

Haftaya görüşmek üzere :)

Funnel Kafasından uzak kalmayın!

Emre & Hasan

P.S. Kendinizi hazır hissettiğinizde ve bizden değer aldığınızı düşündüğünüzde size 3 şekilde yardımcı olabiliriz.

 1. Facebook/Instagram, Google/Youtube Reklamları ve Funnel Analizinin Funnel Kafası tarafından yapılması için buraya tıklayarak analiz hizmeti alabilirsiniz.

 2. Funnel Kafası ekibi ile 1-1 görüşebilir ya da dijitaldeki yol haritanız ve çözemediğiniz sorunlarla ilgili buraya tıklayarak danışmanlık alabilirsiniz.

 3. Funnel Kafası ekibinden stratejik danışmanlık almak isterseniz buraya tıklayıp ön görüşme için randevu oluşturabilirsiniz.

Join the conversation

or to participate.