• Funnel Kafası
 • Posts
 • Herkes Aynı, Kim Farklı? [Farklılaşmak Adına 3 Önemli Adım]

Herkes Aynı, Kim Farklı? [Farklılaşmak Adına 3 Önemli Adım]

Yüzlerce kişi ya da işletmenin en iyisi olduğunu iddia ettiği ve neredeyse aynı şeyleri yaptığı bu ortamda nasıl ayrışmayı düşünüyorsun?

Biraz uzak kaldık. 21 gün olmuş. Umarım iyisindir.

Funnel Kafası’nda istikrara dair bir çok şeyi kendimize kanıtladığımızı düşünüyorum. Alanımızda sayısız podcast, video ve makale ürettik. Üretmeye devam ediyoruz.

Bu sebeple bundan sonra bültende daha az ama daha yoğun ve üzerinde sıkı mesai harcanmış içerikler paylaşmaya gayret edeceğiz.

Bugün biraz içimi dökmek, zihnimde dolaşan düşüncelere seni de dahil etmek, gitmek istediğimiz noktaya dair bazı düşüncelerimizi paylaşmak istiyorum.

Bülten sonunda Funnel Kafası’nın bilgi birikimini ve okuduklarını paylaşmak adına açtığımız bir kulübün duyurusunu da bulacaksınız. Başlayalım!

Yoğun bir çağdayız.

Ürün yoğun, özellik yoğun, reklam yoğun, mesaj yoğun ve mecra yoğun.

Ne kadar yoğun de mi 🙃 

Peki biz bu yoğunluk karşısında ne yapıyoruz? Neyi seçiyoruz?

Cevap çok basit: Farklı olanı.

İşte mevzu burada başlıyor. Nasıl farklı olacağız?

Gelin sizle beraber danışmanlık alanında olduğumuz için buradan yola çıkarak günümüzdeki duruma dışardan bakalım.

Sayısız 360 derece dijital pazarlama ajansı, size %400 ROAS vaadeden facebook reklam uzmanları, dans ederek içerik üreten 1000 tane içerik üreticisi, aynı şeyleri grinin farklı bir tonunda dile getiren onlarca uzman…

Hadi meseleyi bir tık daha ileri götürelim. Sürekli yeni dijital pazarlama danışmanları yetiştirmeye çalışan(çünkü en kolay kitle budur) ve bunu lamborginisiz yapamayan, manipülatif yaklaşımlarla eğitimlerini sunan eğitimciler(!). Ücretsiz seminer ardından ücretli bir eğitim, ne değer aldığını nasıl devam edeceğini bilmeyen yüzlerce danışman. İşletmeyi Meta ya da Google’dan ibaret gören bir sürü meslek erbabı…

Bakın bu saydıklarımdan 1 tane değil onlar ya da yüzlerce örnek bulabilmek mümkün.

Yüzlerce kişi ya da işletmenin en iyisi olduğunu iddia ettiği ve neredeyse aynı şeyleri yaptığı bu ortamda nasıl ayrışmayı düşünüyorsun?

Gelelim sorunun cevabına. Farklılaşmak için:

 1. Benzersiz bir Konumlandırma

 2. Ayırt edici bir Marka

 3. Net bir Düşmana ihtiyacınız var.

 1. Benzersiz Konumlandırma: Gerçek farklılık, kendi ürün ya da hizmetini belirli bir kategoride rakiplerin çözmediği spesifik bir ihtiyacı çözecek hale getirmektir.

  Burada nasıl niş alana odaklanır ve kendi konumlandırmanızı yaparsınıza dair bir çok detay paylaştık. Ancak yapılacak olan basitçe bir alanda insanların en nefret ettiği ya da en çok sorun yaşadığı alana dair net bir çözüm getirmek.

  Bunu da kendi TEK olduğunuz şeyle birleştirmektir.

  Bu konuya başka bir makalede derinlemesine gireceğiz.

 2. Ayırt Edici bir Marka: Yine bir soruyla başlayalım.

  Doğru insanları kendinize çektiğinizde onların sizi fark etme ve hatırlama şansını nasıl artırabilirsiniz?

  Farklılığın bir çok öğesi var. İsim, logo, renk, hikaye, müzik, insan yüzü, ses gibi. Ancak çoğunlukla absürd ya da manasız şeyler kullanmak işe yarar. Funnel Kafası girişinde 3 kere ”Merhabalar, merhabalar, merhabalar diyen bir Hasan Bölükbaş. Reels’larda ”Hadi çıkıyorum yine. Bi eyvallahınızı alırım.” diyen Tacik.

  Özetle fark yaratan ve akılda kalacak öğeler kullanmak.

 3. Net bir Düşman: Farklı olan ve farkedilen markaların neredeyse tamamı bir rakibe ya da bir zihniyete düşmandır.

  Senin de yapman gereken kimi düşman belleyeceğini iyi bilmek. Biz dijital pazarlamayı, eğitimi ya da içeriği kolay yoldan para gibi gören zihniyete düşmanız mesela.

  İnsanlar ortada olan fikirler yerine onlara net bir görüş sunan, kutuplaştıran yani gri yerine siyah ya da beyaz renk veren şeyleri daha çok aklında tutar.

  Piyasa gri marka, ürün ve hizmetlerle dolu. Oysa farklılaşmak siyah ya da beyaz olmayı gerektriyor. Hatta Seth Godin’in tabiriyle mor 😀 

Bu 3 meseleyi kendi işiniz adına düşünmenizi ve hatta bu maile cevap olarak yazmanızı istiyorum. Sizin markanızda bu 3 özellikten hangisi ya da hangileri var?

Bu konuyu derinlemesine öğrenmek isterseniz ”ZAK - Başarılı Markaların 1 Numaralı Stratejisi” kitabını okumanızı öneririm.

Biz de yeni başladığımız Pazarlama Kitap Kulübü’ne farklılaşma adına yazılmış en iyi kitaplardan biri olan ”ZAK” ile başladık.

2 haftada bir pazarlama dünyasına ait en önemli kitapları okuyor, tartışıyor ve zihin haritalarını sizinle paylaşıyoruz.

Haftaya görüşmek üzere.

— Emre

Not: Funnel Kafası yakında kendi tarzında seminer ve eğitimlere başlayarak bu alanda kârlı ve sürdürülebilir yapılar kurmanın detaylarını paylaşacak. Zamanı geldiğinde buradan duyacaksınız.

🚀 Haftanın Değer Bombaları

 1. Podcast: Rekabetin çok yüksek olduğu pazarlarda hayatta kalmak mümkün mü?(link)

 2. Video: Lokasyondan Bağımsız Hayat Yalanı! Danışmanların Dikkatine! (link)

 3. Tweet(Evet hala tweet): 8 Eylül Bursa E-ihracat Etkinliği (link)

 4. Okumalarımızdan:
  İnsan statü arayan bir maymundur. İnsanın statü arayışına dair çok kapsamlı bir makale (link)
  Pazarlama efektifliğini ölçmek hepimizin en büyük derdi. Büyük markalar bu işi nasıl yapıyor? (link)
  Yapay Zekanın Turing Testi! 1 milyon dolar yapabilecek mi? (link)

Funnel Kafası bültenlerinden ne kadar memnunsunuz?

Değer bombalarını alıyor musunuz :)

Login or Subscribe to participate in polls.

Eğer bülteni, sizi Funnel Kafasına ulaştırmak isteyen bir arkadaşınızdan aldıysanız buraya tıklayıp kayıt olabilirsiniz. (Eğer henüz kayıt olmadıysanız!)

Bu haftalık bizden bu kadar. Funnel Kafası bültenini işine ve hayatına bu perspektiften bakmasını istediğiniz insanlara ulaşması için sosyal medyadan ya da özelden paylaşabilirsiniz.

Bültenlerle ilgili görüş ve düşüncelerinizi bu maile cevap olarak yazabilirsiniz.

Haftaya görüşmek üzere :)

Funnel Kafasından uzak kalmayın!

Emre & Hasan

P.S. Maillere cevaplarınızı her zaman bekliyoruz, hepsini tek tek okuyoruz. (Evet şaşırtıcı ama öyle hepsini okuyoruz.)

P.S.S Kendinizi hazır hissettiğinizde ve bizden değer aldığınızı düşündüğünüzde size 3 şekilde yardımcı olabiliriz.

 1. Funnel Kafası ekibinden stratejik danışmanlık almak isterseniz buraya tıklayıp ön görüşme için randevu oluşturabilirsiniz.

 2. Funnel Kafası ekibi ile 1-1 görüşebilir ya da dijitaldeki yol haritanız ve çözemediğiniz sorunlarla ilgili buraya tıklayarak danışmanlık alabilirsiniz.

 3. Sadece Pazarlama kitaplarını okuduğumuz Pazarlama Kitap Kulübüne katılmak isterseniz buraya tıklayarak katılabilirsiniz.

Join the conversation

or to participate.