Değişimin Katalizörü Nasıl Olunur?

Değişimi Tetiklemek, Kahraman Kim, Başarılı Reklamlar

2 Haziran Cuma gününden herkese kocaman bir günaydın. ”Değişim kolay mıdır?” sorusunu düşünmeden önce malum uyarıyı yapalım ve biz bize devam edelim 🙃 

Öncelikle tekrar edelim; zaman ve enerjinize saygı duyuyoruz. Eğer Funnel Kafası Bülteninden değer almıyorsanız son kısıma giderek abonelikten çıkabilirsiniz.

Bu hafta bültende:

  • Değişimi Tetiklemek için İlk Olarak Ne Yapmalı?

  • Kahramanım Olur musun?

  • Başarılı Reklamın 5 Öğesi

  • Minor Stüdyo İş Ortakları Programı

konularına yer vereceğiz. Keyifli okumalar.

Amerikan istihbarat teşkilatı bir gün azılı bir Rus teröristin yerini tespit eder ve SWAT(özel kuvvet) ekipleriyle toplantı yaparak konumu ve gerekli bilgileri paylaşır.

SWAT ekibinden kel ve kısa boylu bir kişi odadan ayrılmaz ve istihbarat biriminin başındaki müdüre teröristle ilgili garip gelebilecek sorular sorar. Bunlardan biri teröristin evcil hayvanının olup olmadığıdır.

Baskın günü geldiğinde İstihbarat birimi müdürü teröristin ölü ele geçirileceğini düşünürken bu garip sorular soran ve sonradan arabulucu olduğu anlaşılan kişi teröristi ikna eder, teslim olmasını sağlar.

İşte o gün istihbarat müdürü o kısa boylu arabulucuya dönüşmek ister.

Siz de en azılı teröristleri, en yakın arkadaşınızı, babanızı, sevgilinizi ya da eşinizi kolayca ikna etmek ve fikirlerini değiştirmek istemez misiniz? Kim istemez ki?

Jonah Berger’in Değişimi Tetiklemek kitabından alıntıladığım bu anektodu şu amaçla anlattım:

Bizler ürün ya da hizmetlerimizi müşteriyle buluşturmaya çalışan profesyoneller olarak müşterilerin zihinlerine baskın yaparak onları zorla satın almaya yönlendirmeye çalışıyoruz. Oysa bizler baskı yapmayan, gerginliği hafifleten, empati kuran, karşısındakini konuşturan, onun korku ve kuşkularını azaltan, var olduğu durumdan farklı bir hale geçmek için zihnine koyduğu engelleri fark eden ve bunları ortadan kaldıran ”katalizörler” olmalıyız.

Katalizör ne yapar?

Bir tepkimenin daha uygun şartlarda gerçekleşmesi adına ortamı hazırlar ve süreci hızlandırır. Yani engelleri ortadan kaldırarak değişimi tetikler.

Bizler ne zamanki müşterilerimizin hayat yolculuğunda ve verdiği kararlarda katalizör görevi görmeye başlarsak işte o zaman düşüncelerini değiştirebiliriz.

Bunu bir çok farklı açıdan düşünmek mümkün.

  • Yıllardır aynı ürünü kullanan biri zorla başka bir ürünü tercih eder mi?

  • Yıllardır aynı takımı tutan biri başka bir takım tutmaya başlar mı?

  • Yıllardır aynı markadan alışveriş yapan biri başka bir markayı kullanmaya başlayabilir mi?

Kanıt sunmak, neden kendi ürününüzün iyi olduğunu açıklamak, verilerle konuşmak iknanın ilk adımı değildir. İlk adım her zaman engellerin ve değişime olan direncin ne olduğunu bulmaktır.

Bu engeli ya da ”el frenini” bulduğunuzda ve ilk olarak onu ortadan kaldırmaya odaklandığınızda süreç daha akıcı hale gelecektir.

Konuyu daha detaylı incelemek isteyen kitaba göz atabilir.

Haftaya görüşmek üzere.

— Emre

🎙️ Haftanın Podcast Bölümü

Bu hikayede kahraman kim? Gelin müşterinin sesi olabilmeyi beraber değerlendirelim.

📹️ Haftanın Video İçeriği

Başarılı Reklamın 5 Öğesini ele aldığımız efsane canlı yayınlardan biri daha.

✍️ Haftanın Tweet Serisi:

E-ticaret girişimlerimizden Minor Stüdyo iş ortakları programında para kazandırmaya başladı. E-ticaret işletmelerin video ve fotoğraf problemini çözerken siz de gelir elde etmek isterseniz tweet’e giderek iş ortakları programımıza kayıt olabilirsiniz.

Funnel Kafası bültenlerinden ne kadar memnunsunuz?

Değer bombalarını alıyor musunuz :)

Login or Subscribe to participate in polls.

Eğer bülteni, sizi Funnel Kafasına ulaştırmak isteyen bir arkadaşınızdan aldıysanız buraya tıklayıp kayıt olabilirsiniz. (Eğer henüz kayıt olmadıysanız!)

Bu haftalık bizden bu kadar. Funnel Kafası bültenini işine ve hayatına bu perspektiften bakmasını istediğiniz insanlara ulaşması için sosyal medyadan ya da özelden paylaşabilirsiniz.

Bültenlerle ilgili görüş ve düşüncelerinizi bu maile cevap olarak yazabilirsiniz.

Haftaya görüşmek üzere :)

Funnel Kafasından uzak kalmayın!

Emre & Hasan

P.S. Maillere cevaplarınızı her zaman bekliyoruz, hepsini tek tek okuyoruz. (Evet şaşırtıcı ama öyle hepsini okuyoruz :)

Join the conversation

or to participate.