• Funnel Kafası
  • Posts
  • Amazon Gibi Dev Şirketler Funnel Stratejilerini Nasıl Kullanıyor? [FK Bülten #030]

Amazon Gibi Dev Şirketler Funnel Stratejilerini Nasıl Kullanıyor? [FK Bülten #030]

Amazon Gibi Dev Şirketler Funnel Stratejilerini Nasıl Kullanıyor? [FK Bülten #030]

6 Ocak Cuma gününden kocaman bir günaydın Funnel Kafası bülten okuyucularına gelsin. Keyifler nasıl? Umarım her şey yolundadır.

Öncelikle tekrar edelim; zaman ve enerjinize saygı duyuyoruz. Eğer Funnel Kafası bülteninden değer almıyorsanız son kısıma giderek abonelikten çıkabilirsiniz.

Bu hafta bültende:

  • Amazon gibi büyük devler funnel stratejilerini nasıl kullanıyor?

  • İş Kurmanın Temelleri

  • SAAS Landing Page Analizi

  • 2023 ile ilgili 10 pazarlama tahmini

konularına yer vereceğiz. Keyifli okumalar.

Funnel Kafası bültenlerinde artık bilgi ve örnekleri daha farklı şekillerde harmanlamaya karar verdik. Bugün onların güzel örneklerinden bir tanesine değineceğiz. Büyük devlerin funnel stratejilerini iş süreçlerine nasıl dahil ettiklerine beraber bakacağız.

Bugün Amazon'un 300 milyon aktif müşterisi var ve 1.9 milyon da aktif satıcı yer alıyor. 2021 yılında 469.82 milyar dolar ciro yaptıklarını açıklamışlardı. Ayrıca bu alanda en fazla pazarlama bütçesi harcayan şirketlerden biri de yine Amazon. Yine 2021 verilerine göre 32.6 milyar dolar bütçeyi sadece reklama ayırdılar.

Tüm bu rakamlara bakarak şunu söyleyebilirsiniz. Bu kadar bütçelere başarı elde etmek çok da zor değil. Hem evet hem hayır. Ancak Amazon'un funnel akışlarını ne kadar iyi tasarladığını incelediğinizde burada önemli bir eforun olduğunu ve hala bir çok e-ticaret sitesinin buna yaklaşamadığını göreceksiniz.

Şimdi alttaki resime beraber bakalım:

Funnel kuruyoruz canlı yayınlarda sürekli tekrar ettiğimiz bir konu vardı. Eğer müşteriye satın alma yolculuğunda onun ihtiyaçlarını görecek ve ilgilisini çekecek teklifler yaparsanız ortalama sepet değerini(AOV) artırabilirsiniz.

Amazon bunu tüm akışlarında neredeyse kusursuz seviyede yapıyor. Böylece müşterilerin ortalama sepet değerini artırarak bir müşteriden elde ettiği karı da yükseltebiliyor.

Şimdi beraber bir başka örneğe daha bakalım:

Funnel'da önemsediğimiz konulardan biri de müşteriyi bir akışa sokmak ve dış uyaranlardan uzak tutmak. Yukarıdaki görselde gördüğünüz üzere ödeme adımına gittiğimizde alt ve üst navigasyon menü kayboldu. Bu sayede odağım sadece ödeme ve adres bilgileri adımlarında.

Bu tarz büyük websitelerinin uygulamalarından öğrenebilecek çok şey var. Burada yaşadığınız alışveriş deneyimlerini bu gözle tekrar incelemenizi tavsiye ederim.

Başka bültenlerinde yerelden örnekleri de daha derinlemesine inceleyeceğiz.

Bu kısımla ilgili görüş ve önerilerinizi bize iletebilirsiniz.

— Emre

🎙 Haftanın Podcast Bölümü

Funnel Kafası tarihinin en çok dikkat çeken bölümlerinden biri ”İş Kurmanın Temelleri”

Bu bölüm çok paylaşılıyor ve sürekli dinleniyor. Tekrar hatırlayalım.

Bize en sık sorulan sorulardan olan ”Network'ümü nasıl geliştirebilirim? Doğru insanları nasıl bulabilirim?” sorularına cevap verdik. Funnel Kafası ilke ve prensiplerini kullanarak kaldıraç etkisi yüksek çevreler oluşturmak isteyenler, bu bölüm tam size göre!

Buyrun :) 👇

📹 Haftanın Video İçeriği

Bir SAAS Landing Page Analizini yaptık.

Şimdi detaylarını beraber öğrenelim. 👇

✍️ Haftanın Tweet Serisi:

2023 ile ilgili pazarlama tahminlerimizi farklı ve kinayeli bir dille aktardık.

10 tahmini buradan inceleyebilirsiniz 👇

Eğer bülteni, sizi Funnel Kafasına ulaştırmak isteyen bir arkadaşınızdan aldıysanız buraya  tıklayıp kayıt olabilirsiniz. (Eğer henüz kayıt olmadıysanız!)

Bu haftalık bizden bu kadar. Funnel Kafası bültenini işine ve hayatına bu perspektiften bakmasını istediğiniz insanlara ulaşması için sosyal medyadan ya da özelden paylaşabilirsiniz.

Bültenlerle ilgili görüş ve düşüncelerinizi bu maile cevap olarak yazabilirsiniz.

Haftaya görüşmek üzere :)

Funnel Kafasından uzak kalmayın!

Emre & Hasan 

Join the conversation

or to participate.